Громадсько-політичне видання "Прес-Центр"

Інтерактивна карта Черкаського р-ну. Потрібен Flash.
З
14.12.2010 17:06

Чорнобаївщина святкувала ювілей Старицького


Іллюстрація до новини ""
Фото: Людмила ЛЯПКАЛО
14 грудня виповнилося 170 років з дня народження видатного українського письменника, драматурга і громадського діяча, уродженця Кліщинців Чорнобаївського району Михайла Петровича Старицького.

Чорнобаївці по праву пишаються відомим земляком. 30 років тому в Клищинцях відкрито сільський музей, де зібрано рідкісні документи та експонати, що розповідають про життєвий та творчий шлях письменника (на знімках). Музей став осередком культурного життя району, області й України, в ньому відбуваються не лише заходи, присвячені черговій річниці з дня народження Старицького. Кліщинці неодноразово були місцем проведення всеукраїнських наукових конференцій, семінарів, засідань методичних об’єднань.

Наприкінці 2001 року Чорнобаївською райдержадміністрацією, райрадою, Черкаською обласною організацією Національної спілки письменників України запроваджено літературно-мистецьку премію імені Михайла Старицького. З того часу щороку на малій батьківщині письменника проходять заходи по вшануванню лауреатів премії, в числі яких – професійні та самодіяльні актори, літератори, працівники ЗМІ з різних куточків України, місцеві автори та самодіяльні колективи – за роки існування премії загалом 27 лауреатів.

14 грудня, в день 170-річчя Михайла Старицького, на Чорнобаївщині пройшли урочистості, присвячені пам’ятній даті. В них взяли участь представники обласної та районної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, діячі культури і мистецтва, лауреати премії Старицького минулих років. За традицією відбулася екскурсія в музей Старицького, покладання квітів до його пам’ятника. Цього року дипломи лауреата та грошові винагороди отримали артистка Черкаського музично-драматичного театру ім. Шевченка Любов Скобель – за майстерне виконання ролі Проні Прокіпівни у п’єсі "За двома зайцями", редактор радіо Черкаської ОДТРК Марина Денисенко-Швед – за висвітлення творчості Старицького під час циклу просвітницьких передач; краєзнавець Марія Приліпко – за книгу "Чорнобаївщина. Велична історія рідного краю". Заохочувальною премією відзначено драматичний колектив с. Кліщинці – за активну участь у літературно-мистецьких заходах, присвячених творчості їх видатного земляка.

Того ж дня в районному Будинку культури артисти Черкаського музично-драматичного театру ім. Шевченка представили на суд глядачів безсмертну комедію "За двома зайцями".

З біографічної довідки:

Старицький Михайло Петрович народився 14 грудня 1840 року в с. Кліщинці Чорнобаївського району Черкаської області. Походив з дрібномаєтної поміщицької родини. Рано залишившись сиротою, виховувався в сім’ї В. Лисенка, батька М. В. Лисенка. Навчався в Харківському та Київському університетах.

З 1867 року жив у Києві, де займався літературною працею, громадсько-видавничою та театральною діяльністю.

Формування світогляду Старицького відбувалося під впливом революційно-демократичних ідей Т. Шевченка, М. Некрасова, М. Чернишевського. Серед поетичних творів основне місце посідає громадянська лірика. В багатьох віршах він відобразив горе і страждання трудящих, закликав до боротьби проти експлуататорського ладу, оспівував красу рідного краю, проголошував єднання слов’янських народів у боротьбі за національне визволення ("Швачка", "Весна", "До молоді", "До України", "Смерть слов’янина"). Вірші Старицького "Ніч яка, Господи, місячна, зоряна", "Туман хвилями лягає" та інші стали народними піснями.

Як драматург, Старицький зростав на прогресивних традиціях української, російської та зарубіжної драматургії. За сюжетами творів М. Гоголя написав п’єси "Різдвяна ніч", "Сорочинський ярмарок", "Тарас Бульба", інсценізував твори Є. Ожешко "Зимовий вечір", Ю. Крашевського "Хата за селом" та інші, переробляв п’єси українських письменників І. Нечуя-Левицького, П. Мирного. Написав ряд оригінальних реалістичних п’єс "Не судилося", "У темряві", "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", "Талан" та інші, в яких показував суперечності в пореформеному українському селі, діяльність інтелігенції, викривав панський лібералізм.

В історичних драмах "Богдан Хмельницький", "Маруся Богуславка", "Оборона Буші", "Остання ніч" – відтворив героїчну боротьбу українського народу проти польської шляхти та турецько-татарських завойовників.

З іменем Старицького пов’язане становлення музичного жанру в українському театрі (опера "Утоплена" та інші).

Михайло Старицький розширив тематику і проблематику української літератури, зокрема, велику увагу приділяв розвитку української мови. Разом з М. Лисенком створив у Києві аматорський гурток, який давав вистави російською та українською мовами. З 1878 року Старицький був директором трупи М. Кропивницького, а пізніше сам очолив нову трупу.

М. Старицький – видатний український письменник, культурно-громадський та театральний діяч. Помер в 1904 році в м. Києві.

Підготував: Людмила ЛЯПКАЛО
Джерело: Прес-Центр

Версія для друку


Коментарі
Коментарі можут залишити лише зареєстровані користувачі.
Cкористайтесь формою авторизації, якщо у вас не відкрито аккаунт зареєструйтесь.
Варто почитати

MARKETGID NEWS


Украинская Баннерная Сеть

 

 

JOIN.UA

Погода, Новости, загрузка...

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

MARKETGID NEWS

Останні новини

Повна стрічка новин

Керівник проекту:Віталій Латишев;

Дизайн та флеш: Дмитро Гончаренко

bigmir)net TOP 100