Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

27.07.2008 11:04

Дивовижний Вайнер


Єврейський хлопчик із Черкас, якому батьки не дозволили співати в церковному хорі, став знаменитим композитором.

Відомий американський оперний співак Роберт Абельсон в одному зі своїх інтерв’ю так сказав про Лазаря Вайнера: "Він був серйозним музикантом, найкращим композитором єврейського "артсонгу" (міського романсу). "Артсонг" базується на єврейській поезії, як пісні Шуберта – на німецькій, романси Глінки і Чайковського на російській. Я пишаюся тим, що Лазар Вайнер був моїм учителем і натхненником".

Автор численних романсів і хорових пісень, іудейських богослужбових, а також оперних і оркестрових творів, Лазар Вайнер народився у 1897 році в Черкасах. Його музичний талант було відкрито у дуже юному віці. Після того, як батьки Лазаря відкинули незвичайне, як для єврейської дитини, запрошення співати в місцевому церковному хорі, його взяли у престижний хор київської синагоги Бродського. А хлопцеві тоді було тільки дев’ять років!

В одинадцять років Вайнер почав співати також у хорі Київської опери, вивчав фортепіано. 1910 року талановитий хлопець вступив до Київської державної консерваторії. На навчання він заробляв, граючи на піаніно в кінотеатрах (німе кіно вимагало такого специфічного озвучення). Втім, цим його діяльність не обмежувалася – Вайнер брав участь у численних концертах, під час яких мав можливість познайомитися з багатьма великими композиторами й артистами того часу.

1911 року, після скандального суду над євреєм Менделем Бейлісом, якого неправдиво звинувачували у вбивстві християнської дитини, Київ поглинула хвиля антисемітизму. 1914 року родина Вайнерів вирішує емігрувати до Сполучених Штатів.

В Америку Лазар приїжджає 17-річним юнаком, уже досвідченим піаністом. У Нью-Йорку він береться за звичну справу – грає в кінотеатрах, акомпанує співакам у вокальних студіях, грає і диригує у невеличких оркестрах. Відтоді Вайнер починає писати музику.

В Америці музикант змінює звичне для себе ортодоксальне іудейське оточення на світське, зосереджене на ідеях популяризації в американському суспільстві культури на ідиші, інтерпретації єврейських народних пісень засобами сучасної західної музичної культури. Він також захоплюється модними у 1920-ті роки комуністичними ідеями. Пізніше, після візиту до СРСР у 1927 році, Вайнер рішуче відмовився від цих захоплень своєї молодості, але ще багато років співпрацював з американським єврейським "гуртком Робочих хорів". Одночасно Вайнер був музичним керівником Центральної синагоги в Нью-Йорку.

Здобувши досвід керівництва хорами, Вайнер з 1952 року й до кінця життя працює у Школі духовної музики, що належить до іудейського реформістського руху. Класи Вайнера були найпопулярнішими в єврейських музичних колах Америки.

Помер Лазар Вайнер 1982 року. Його син Єгуді Вайнер – відомий в Америці композитор, піаніст і диригент.

Підготував: Юрій КИЛИМНИК
Джерело: Прес-Центр