Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

09.05.2008 10:09

Гітлер і Муссоліні: уманські фото з колекції людини німецького СС і американського ЦРУ


Іллюстрація до новини "Від тіней минулого після вбивства колишнього офіцера Ваффен СС та агента ЦРУ залишилися фото Гітлера і Муссоліні в Умані..."
Від тіней минулого після вбивства колишнього офіцера Ваффен СС та агента ЦРУ залишилися фото Гітлера і Муссоліні в Умані...
Фото: http://www.rulers.narod.ru
Вибух, який пролунав сонячного літнього дня 1985 року на тихій вуличці містечка Паттерсон американського штату Нью-Джерсі, не тільки розбив на друзки новенький сірий "Порш", а й змусив говорити про надзвичайну подію мало не весь світ.

Від вибуху саморобної бомби, закладеної в авто, загинув Карім Сообзоков – людина, яку центральні ЗМІ США називали не інакше, як хрещеним батьком черкесів, ветераном німецько-фашистських спецпідрозділів СС та агентом ЦРУ.

Через два роки після загибелі Сообзокова його сусід по Паттерсону, молодий студент-афроамериканець Кіт Мур, знайшов на звалищі біля будинку загиблого альбом з 13 фотокартками часів війни. Дві з них зафіксували Адольфа Гітлера і Беніто Муссоліні – двох диктаторів, що стояли поруч. Знімки було зроблено... в Умані на Черкащині в серпні 1941 року.

Як пише американський журналіст Говард Блюм, вже через місяць після вторгнення німців на територію СРСР Каріма було зараховано до пересувного загону Айзанцгруппен – підрозділів, що мали пересуватися слідом за військами Вермахту й "зачищати" захоплені міста й села від комуністів, партизанів та євреїв. Історія замовчує те, за які заслуги він вже невдовзі став офіцером елітних підрозділів Ваффен СС... Після війни Сообзоков спочатку втік до Йорданії. Розповідають, що там він любив похизуватися своїм "бойовим" минулим і показував якісь фото, що мали довести арабам його значимість і зв’язки. У 1955 році Карім приїздить до США і там йому надають громадянство, хоча він чесно зазначив у анкеті інформацію про службу в СС. Проте коли ця інформація просочилася в пресу, Сообзоков подав у суд на Сі-Бі-Ес та "Нью-Йорк Таймс"... Тільки 2006 року було розсекречено документи ЦРУ, які таки підтвердили співпрацю Каріма з цим відомством, а ще – те, що спецслужби спеціально ввели в оману міграційні служби щодо його минулого. Історик Річард Брейтмен зробив висновок, що у ЦРУ припускали причетність Сообзокова до підрозділів, які винищували євреїв та комсомольців.

Відповідальність за вибух, від якого загинув Сообзоков, взяв на себе невідомий, який, зателефонувавши до поліції, назвався месником з "Ліги самозахисту євреїв". Втім, пізніше ця організація заперечила свою причетність до акції, а в пресі ширилися чутки про можливу причетність спецслужб, які не бажали поширення поголосу про агента ЦРУ, який колись був офіцером СС... Новий сплеск публікацій породили фотокартки, знайдені студентом через два роки після загибелі Сообзокова. Спочатку хлопець сам боявся тих фото, не показував їх навіть своїй нареченій. Пізніше передав всі 13 знімків до редакції "Нью-Йорк Пост", а вже журналісти продемонстрували фото спеціалістам, зокрема Джонові Толанду та Елі Візелю – біографові Адольфа Гітлера й лауреатові Нобелівської премії. Ті підтвердили справжність фото. Були й докази того, що знайдені біля будинку Сообзокова фото належали саме йому – знімки були складені в альбом для марок (а Карім був філателістом). Окрім того, альбом був куплений у Західній Німеччині за три місяці до того, як Карім транзитом через Німеччину перебрався з Йорданії до США. Всі фото були зроблені на Кавказі та в Україні – саме там, де, за різними джерелами, служив Сообзоков. Схоже, він відібрав тільки найефектніші фото – на одних були гори трупів, на інших – фашистські верховоди... Найціннішими експерти визнали саме невідомі доти фото Гітлера й Муссоліні зі спільного німецько-італійського параду під Уманню. Генріх Раттенхубер, начальник особистої охорони Гітлера, пізніше згадував про надзвичайні заходи щодо організації безпеки фюрера й дуче в Умані. Спецпотяги привезли їх до ставки "Рере" ("Тунель"), потім пошарпане авто повезло розбитими дорогами до Умані. Назад поверталися вже літаком з особистої ескадрильї фюрера. Дорогою Муссоліні пробував вициганити у Гітлера розширення присутності італійських військ в Україні – переживав, що не протовпиться ділити радянські території до моменту миттєвого, на його думку, завершення війни. Гітлер і сам так думав, тому нічого особливого союзникові й не обіцяв. Після спільного огляду військ фюрер таки порадував нащадка римлян – дав йому сісти за штурвал літака. Він вгадав із жадібністю дуче до слави – наступного дня всі італійські газети смакували те, як над Уманню Беніто особисто керував літаком, у якому сидів всесильний Адольф. Втім, останній мав усі причини пошкодувати про своє рішення, бо Муссоліні поводився за штурвалом винищувача, як хлопчисько, якому дали потримати кермо...

Карімові фото з Умані, де Гітлер був зафіксований разом з Муссоліні, стали сенсаційними для американських газет. Говорять, що раніше й колишній черкащанин, а за сумісництвом – колишній офіцер спецслужб СРСР, Віктор Суворов (Різун), коли писав свої книги про Другу світову, то, зокрема, консультувався і з Сообзоковим – по телефону та особисто. Сам письменник-перебіжчик це заперечує. Втім, це тема зовсім іншої таємничої історії із закулісного життя спецслужб...

Підготував: Олександр БРАВАДА
Джерело: Прес-Центр