Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

23.01.2019 12:30

На Черкащині готують масштабну історичну реконструкцію бою проти московських більшовиків 100 років тому...


Іллюстрація до новини "Сотник полку імені Кармелюка Армії УНР - реконструкція одностроїв художником Богданом ПІРГАЧЕМ"
Сотник полку імені Кармелюка Армії УНР - реконструкція одностроїв художником Богданом ПІРГАЧЕМ
Фото: http://cossackland.org.ua
Про цікаву ініціативу, яка обіцяє масштабну і видовищну просвітницьку історичну реконструкцію бою проти ворогів України у 1919 році, розповів автор теми, завідувач сектору археології та охорони культурної спадщини Державного історико-культурного заповідника "Трипільська культура" Олександр Назаров, повідомляє "Козацький край".

Є на Черкащині між містами Умань та Тальне село Легедзине. Останнім часом воно стало відомим як місце зйомок фентезійного фільму "Чорний козак". Раніше відомим широкому загалу воно було завдяки енеолітичному поселенню-гіганту, Державному історико-культурному заповіднику "Трипільська культура" та бою прикордонників з нацистами влітку 1941-го. Як відомо тоді нацисти змогли захопити село тільки уночі. Та виявляється, що "традицію" нічного захоплення цього села започаткували… червоноармійці у далекому 1919-му році.

А було це так. На початку березня червоні розпочали піший наступ на Умань з Тального. Це містечко вони захопили напередодні. Протистояти ворожому наступу послали кармелюківців, основні частини яких у складі чотирьох сотень бійців та гарматного підрозділу 4-го березня зосередилися в Леґедзиному. Кінна розвідка полку імені Кармелюка чатувала на ворога біля Тальянок, а в Доброводах стояв полковий обоз та резерв.

Учасник бою згадував: "7 березня наші роз’їзди здибали велику кольону ворожої кінноти і піхоти, яка йшла по шляху з м. Тальне на Умань. Кіннота зав’язала бій і заставила ворога розвернутись в бойовий лад… Большовики зайнявши с. Тальянки, почали накопляться на висоту між сс. Тальянки – Легедзине, де і були зоставлені нашою піхотою".

Тобто, червоноармійці наступ вели "ланцюгами", саме по території відомого тепер трипільського поселення-гіганта.

"Зав’язалась стрілянина і продовжувалась до темряви. На ніч на позиції було зоставлено 2 сотні, дві – в резерві на кінці села, а кіннота відійшла до гармат. Користуючись темрявою… большовики під проводом місцевого провідника незамітно пройшли до самого села, очутившись в тилу нашої 2-ї сотні. Зав’язався упертий нічний бій – 2-га сотня була оточена і частина перебита і переранена вмісті з лицарськи бившімся к-ром сотні хорунжим Янсоном, який був звірськи замордований на другий день…"

З нагоди сторіччя бою та з метою нагадати громадськості про ті часи і вшанувати пам’ять загиблих героїв, дирекція ДІКЗ "Трипільська культура" анонсує проведення фестивалю військово-історичної реконструкції "Легедзине – буремний 1919-тий". В рамках фестивалю планується відтворення бою між кармелюківцями та червоноармійцями.

Запрошуються усі клуби та індивідуальні учасники, які мають уніформу та спорядження відповідної сторони на початок 1919-го року. При цьому не треба забувати, що напередодні цих подій обидві сторони у результаті бойових дій постійно втрачали особовий склад та поповнювалися новобранцями. Постачання ж часто залишало бажати кращого, що не могло відповідним чином не позначитись на якості та кількості уніформи та спорядження обох сторін. З огляду на це, та на те, що реконструювати будемо не святковий парад, у одностроях та спорядженні допускається певна строкатість.

Захід заплановано розпочати 9 березня 2019 року о 13.00.

Організатор забезпечує проживання учасникам заходу, які приїдуть напередодні, вечерею 8-го березня,та сніданком і обідом 9 березня. Умови проживання – приватні садиби у селі.

Учасники заходу зможуть відвідати музей Заповідника, в якому на той момент крім археологічних експонатів буде відкрита виставка присвячена періоду Української революції 1917-1921.

Попередні заявки організатори просять надсилати на E-mail: aleks.oks@ukr.net – Вам буде надіслано бланк заявки.

Координатор заходу – автор теми, завідувач сектору археології та охорони культурної спадщини ДІКЗ "Трипільська культура" Олександр Назаров тел.067-265-67-91