Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

13.08.2007 13:03

У Чигирині відкрили пам'ятник першому київському митрополиту


Іллюстрація до новини "Пам'ятник митрополиту відкрили 11 серпня"
Пам'ятник митрополиту відкрили 11 серпня
Фото: Вікторія МАЛЬОВАНА
При створенні пам'ятника Йосипові Нелюбовичу-Тукальському – першому київському митрополитові, затвердженому Константинопольським патріархом у цьому званні, сталася дивна річ.

Фото бронзової скульптури, зроблене митцем Владиславом Димйоном після того, як статую винесли з ливарного цеху, вийшло в неочікуваних червоно-золотих тонах. Це свідчить про незгасимий живий вогонь, який палав у душі священика, впевнений скульптор.

Часи Нелюбовича-Тукальського – 70-ті роки XVII ст., період Великої Руїни, коли по смерті Богдана Хмельницького Україну розділили між собою Польща та Росія. Хоча він називався митрополитом Київським, але резиденція його була в Чигирині, на той час гетьманській столиці. Йосип відчував складне становище православ'я під пануванням Речі Посполитої, але й не хотів приєднання до Росії, яка вимагала підпорядкування української православної церкви Московському патріархату. Духовна незалежність України – така була місія митрополита впродовж життя. Коли у серпні 1676 р. він помер, його поховали у Мгарському Спасо-Преображенському Лубенському монастирі, де тіло його почиває нетлінно.

Пам'ятник митрополиту відкрили 11 серпня біля відбудованої церкви апостолів Петра й Павла, де, за однією з версій, він спочив одразу по смерті. "Ця подія важлива не тільки для чигиринців і черкащан, а й для всієї України. Ми відкрили пам'ятник постаті державного значення, адже Йосип Нелюбович-Тукальський був найміцнішою опорою духовної незалежності України, відстоював її політичний суверенітет. Можна сказати, що на цю плаху він поклав усе своє життя", – сказав на церемонії відкриття пам'ятника голова облдержадміністрації Олександр Черевко.

Проект пам'ятника створювався за активної участі патріарха Філарета. Триметрова аскетична фігура митрополита Тукальського втілює благословення до єдності церкви й нації. Посохи в його руках символічно сходяться в одній точці – лівий, який означає державу, і правий, з хрестом, – церкву. Освятив пам'ятник владика Черкаський і Чигиринський Іоанн.

Підготував: Вікторія МАЛЬОВАНА
Джерело: Прес-Центр