Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

05.06.2007 12:29

"Головне в роботі журналіста – писати правду", – наголошує патріарх черкаської журналістики Іван Рябоштан


Іллюстрація до новини "Іван Рябоштан – гроза німецьких фашистів і радянських злодіїв"
Іван Рябоштан – гроза німецьких фашистів і радянських злодіїв
Фото: Василь ДАВИДЕНКО
Десятки років віддав журналістиці Іван Рябоштан. Лише власкором "Правди України" він пропрацював 42 роки. Друкувався Іван Данилович також у "Известиях", "Сельской жизни", "Радянській Україні", "Черкаській правді" та багатьох журналах.

Його сміливі журналістські розслідування викривали махінаторів і казнокрадів, титулованих злодюг, які після виходу публікацій нерідко втрачали свої нагріті крісла.

Не лише пером довелося Іванові Рябоштану повоювати, а й захищати Вітчизну зі зброєю в руках. Після початку війни, його, молодого добровольця, відправили навчатися в Саратовське танкове училище. Тим часом ситуація на фронті дедалі погіршувалася, й курсантів кинули в бій. Так рядовий Рябоштан став другим номером мінометної обслуги Воював Іван Данилович і за "головну висоту Росії". Так восени 1942 року називали Мамаїв курган на правому березі Волги в Сталінграді.

Тут Івана було важко поранено у голову осколком бомби. Контуженого й присипаного землею рядового Рябоштана санітари розшукали серед убитих, коли він уже майже не дихав. Остаточно опритомнів Іван у Саратовському шпиталі.

Після довгого одужання його направили відроджувати обласну газету "Соціалістична Харківщина". Друкувався також у центральних республіканських газетах, відроджував газету "Правда України". А 1958 року став власкором цієї газети у Черкаській і Кіровоградській областях.

Енергійність і письменництво Івана Рябоштана просто вражали, викликали добру професійну заздрість у колег-газетярів. Вдавалися йому й журналістські розслідування, й дошкульні фейлетони та гуморески.

Так, коли Іван Данилович, працював у Одесі власкором у "Правді України", з'явилася викривальна кореспонденція про зловживання секретарів Одеського обкому КПУ й голови Одеського облвиконкому, які побудували собі за народні гроші шикарні, з повітряними містками вілли на березі моря, й у той же час приховували свою злочинну халатність, звелівши загребти в землю тонни зерна.

З Москви прибули встановлювати істину заступник завідуючого організаційним відділом ЦК КПРС і один із прокурорів Генеральної прокуратури СРСР, а з Києва – інспектор ЦК КПУ. Викликали в обком і Рябоштана. Він показав неспростовні документи, на підтвердження своїх висновків повідомив ще низку красномовних даних, котрі, готуючи публікацію, про всяк випадок залишив у запасі.

Результати перевірки високої комісії стали несподіванкою навіть для самого Івана Рябоштана. Прокурор виніс йому подяку й потис руку, адже насправді масштаби зловживань виявилися навіть більшими, ніж вдалося розслідувати журналістові.

Були в роботі Івана Даниловича й інші гучні розслідування. Після одного з них подейкували про виключення його з партії. Проте факти – річ уперта, і правда була на боці журналіста.

Відзначивши своє 89-річчя, Іван Данилович продовжує працювати й донині. Готує до друку збірку своїх гуморесок, що друкувалися в "Крокодилі", "Перці" та інших виданнях.

Небайдужий він і до роботи своїх молодих колег. Передплачує черкаські видання, а іноді й співпрацює з ними.

Стосовно ж творчості сучасних журналістів зазначає, що в них нині набагато кращі умови для роботи, ніж були раніше: немає цензури, немає потреби узгоджувати свої матеріали з вищим керівництвом, більше часу для написання матеріалів, адже не потрібно розглядати лантухи скарг, що переправлялися для перевірки з ЦК.

– Головне в роботі журналіста – писати правду, – радить Іван Рябоштан молодим колегам, – жертвувати особистими інтересами заради істини й тієї справи, яку ти робиш.

Жалкує патріарх черкаської журналістики й про те, що зі сторінок преси зник гумор, який служив йому свого часу "як вірний кінь". Нині ж, за його словами, хороший час для написання фейлетонів та гуморесок: є і сюжети, і "достойні" герої.

Підготував: Василь ТРОХИМЕНКО
Джерело: Прес-Центр