Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

17.07.2006 18:15

Велика людина маленького зросту


Іллюстрація до новини "Завдяки жартам короля футболу Одеса сміялася навіть у важкі 30-ті роки"
Завдяки жартам короля футболу Одеса сміялася навіть у важкі 30-ті роки
Фото: http://www.migdal.ru
Король футбольних уболівальників мав більший авторитет в Одесі, аніж перший секретар ЦК Компартії республіки

Одеса – місто специфічне, горде своїм ім’ям і людьми. У тяжкі 30-і й перші післявоєнні роки справжніми героями тут стали не тільки футболісти славного "Чорноморця", а й їхні вболівальники.

Після кожного забитого гола трибуни одеського стадіону підскакували і дивилися на 38-му, де бушував король уболівальників – Ісаак Гросман. У нього там було постійне місце, квиток на яке не продавався більше нікому, поки він був живий. Місце це було порожнім тільки один раз – 18 травня 1936 року. Того дня Гросмана викликали в НКВД і змусили… дати розписку із зобов’язанням не йти на стадіон. Компетентні органи цілком виправдано побоювалися, що знову всі глядачі дивитимуться на Гросмана, а не на великих гостей матчу – першого секретаря Компартії УРСР Косіора і першого секретаря ЛКСМУ Андреєва.

З НКВД пізно ввечері Гросман прийшов чорніший хмари. Обіцянку не йти на стадіон виконав, але це не врятувало ситуацію: 22 тисячі радянських одеситів дивилися не на місце для правителів, а на 38-му трибуну. Й обговорювали не присутність Косіора й Андреєва, а відсутність Гросмана.

Його присутність була дивовижною можливістю посміятися й не бути серйозним, як веліли партія й НКВД у ті страшні часи. Колись на зборах уболівальників їм пробували довести, що не треба на трибунах свистіти й кричати. Гросман попросив слово: "Як я можу не кричати? Звідки слово "вболівальник"? – у нього болить, тому він і кричить…"

Він навіть над "органами" підсміювався, пропонуючи після вдалих матчів перевірити у хлопців з "Чорноморця" паспорти – чи не перевдягнені це бразильці?

Статус короля фанатів дозволив йому прямо з трибуни "коронувати" Костянтина Фурса: "Котя! Моя сім’я одноголосно визнала тебе найкращим футболістом Європи…" Цю фразу любив цитувати Роман Карцев. Як кожен одесит, він визнавав людей, веселих і вільних духом. У жовтні 1913 року Ісаак Гросман був свідком матчу в Шпанському провулку, під час якого Одеса з рахунком 4 : 2 перемогла Петербург і стала чемпіоном Російської імперії. А 1967 року, в день 75-річчя Гросмана, йому подарували м’яч із написом "Найстаршому любителю одеського футболу" й автографами всіх гравців "Чорноморця", що був у зеніті слави в тодішньому СРСР.

Нові знавці одеського футболу вже не можуть зайняти місце Короля – разом з ним із життя зникла трибуна №38. Після реконструкції стадіону тут нова трибуна – №31. Та й слава "Чорноморця" вже не та…

Підготував: Олександр БРАВАДА
Джерело: Прес-Центр