Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

21.08.2012 08:40

У Черкаському музеї представили живопис Григорія Синиці


17 серпня 2012 р. вперше в Черкасах відкрилась виставка українського живописця, майстра монументального живопису Григорія Івановича Синиці (1908-1996).

Григорій Іванович – учень школи М. Бойчука, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1992), заслужений художник України (1996).

На виставці представлено 47 творів автора 50-90-х років минулого століття, які надані Дирекцією художніх виставок Міністерства культури України. Це пейзажі, натюрморти, портрети. Вражають його живописні полотна "Нестор Літописець", "Бабин Яр", "Андріївський узвіз. Поділ", "Передзвін віків", "Тарасові стежки", їх історична спрямованість та патріотизм.

Художник пережив революцію, війни, два голодомори. Його теж гнали до Бабиного Яру, та йому дивом вдалося врятуватись. Тому численну кількість своїх робіт він присвятив цій трагедії.

У 1960-х роках Григорій Синиця у співдружності з народними майстрами започаткував новий напрям у сучасному монументальному живописі, який дістав назву "Українська колористична школа".

Ознакою цієї школи є шанування народної культури кольору, як естетичного образу, як материнської мови, як національної та історичної категорії, які свідчать про належність митця до рідної землі, до свого народу. За відродження української колористичної школи Григорій Іванович Синиця став лауреатом Шевченківської премії.

Народився художник у м. Одеса 17 січня 1908 року у простій сім’ї. У 1914 році переніс важку хворобу і став інвалідом дитинства. Рано залишився сиротою. Виховувався в одному із дитячих притулків Кіровограда. Навчався в Київському художньому інституті у майстерні Миколи Ракитського – одного із талановитих учнів і соратників М. Бойчука. У 1941 році в Києві відбулася його персональна виставка. Після війни працював над новою технікою – флоромозаїка. Було створено 29 творів в цій техніці. Він є автором естетично-філософської праці "Колорит в образотворчому мистецтві".

Високе визнання таланту Синиці прийшло лише у роки незалежності України. У Кривому Розі створено музей у квартирі, де мешкав художник. У Київському політехнічному інституті діє картинна галерея, де експонуються твори митця. Громадськість України широко відзначила сторіччя від дня народження художника Григорію Синиці, який своєю самовідданою працею зробив неоціненний внесок у духовне життя України.

Підготував: Сергій ДАНИЛОВ
Джерело: Музейний простір України