Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

20.07.2012 08:44

Антон Шашкевич – польський спiвець украiнського життя


Мабуть, немає в Україні людини, яка б не знала ніжно-ліричної пісні "Там, де Ятрань круто в’ється".

Уперше ця пісня, яка оспівує одну з найкрасивіших річок Черкащини Ятрань, велике кохання і гірку сирітську долю, з’явилася у збірнику "Руський співаник", укладеному в 1888 році і виданому у Львові.

У 1890 році в Кракові на десятий рік після смерті відомого польського поета Антона Шашкевича вийшла збірка його творів. У цій збірці було вміщено один із повних варіантів пісні "Над Ятранню". У вступній статті йшлося, що цей вірш Шашкевича і послужив для створення різних варіантів народної пісні.

Народна пісня починається словами:

Там, де Ятрань круто в’ється,

З-під каміння б’є вода...

У Шашкевича ж читаємо:

Там, де Ятрань круто в’ється,

По камінцях та й шумить...

Складається враження, що автори народного варіанту пісні не бачили річки Ятрані, бо саме при впаданні Ятрані в Синюху русло в’ється між гранітними валунами, вода біжить по камінню, а не б’є з-під каміння. Автор вірша точно вказує, звідки починається річка – з криниці:

На долині єсть криниця,

З той криниці б’є вода.

Саме ця криниця стоїть біля шляху поряд із селом Томашівка Уманського району. Очевидно, Шашкевич бував тут і точно відобразив Ятрань та її характер.

Скажемо й таке: характер самої річки відображав і характер поета, його бурхливе життя. Адже 17-річним юнаком Антон Шашкевич (1813–1880) брав участь у польському повстанні 1830–1831 років. Через 30 років він брав участь (тепер – із синами) і у другому польському повстанні. А після його придушення поселився у Галичині, де й помер. Чимало його пісень стали народними... Іван Франко писав, що Шашкевич "не складав балад, ані патріотичних покликів, а висловлював звичайні собі почуття та події", і саме цим здобув любов і поляків, і українців. Він оспівував любов, без якої нема життя на світі!..

Підготував: Петро ЖУК
Джерело: Прес-Центр