Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

06.10.2011 14:04

"Великий німий" заговорив завдяки лисянській дівчині


Іллюстрація до новини ""
Фото: Людмила ТАРАНЕНКО
Рива Бісновата, дівчина з бідної єврейської сім’ї, батько якої промишляв у Лисянці бондарством, після закінчення Київського кінотехнікуму на початку 1930-х років прийшла працювати на столичну кіностудію, де тільки почали формуватися творчі кадри звукооператорів.

До того фільми були німими, і такої професії просто не існувало. Рива стала першим звукооператором-жінкою в суто чоловічому колективі, який займався проблемами техніки звукозапису. І зробила багато, аби "великий німий" (так називали кінематограф) заговорив, щоб звук і музика органічно вписалися в художнє полотно фільму.

До війни наша землячка встигла озвучити тогочасні популярні кінострічки "Велике життя", "Пархоменко", "Богдан Хмельницький". А коли фашисти підійшли до Києва, евакуювалася зі студією в Ашхабад, де взяла участь у створенні фільмів "Як гартувалася сталь", "Зоя Космодем’янська", "Крейсер "Варяг". Після війни кількість фільмів у виробництві була обмеженою – не вистачало плівки. Тому Рива Давидівна займалася тоді тим, що дублювала стрічки іноземного виробництва українською мовою. А починаючи з 1954 року, коли почався розвиток українського кінематографа, в доробку тоді вже "легенди звукозапису" з’явилися відомі старшому поколінню фільми "Земля", "Киянка", "Хто повернеться – долюбить", "Анничка", "Мерседес" тікає від погоні", "Пропала грамота" та інші. Останнім художнім фільмом, який озвучила Рива Бісновата на кіностудії імені Довженка, була соціальна драма "Звинувачується весілля", що вийшла на екрани у 1989 році. Їй тоді виповнилось 70 років.

Колеги-довженківці розповідають, що після виходу на пенсію Риву Давидівну забрали до себе її сестра та племінниця, які проживали в США. Своєї сім’ї Рива ніколи не мала. Жила лише кінематографом. Кіностудії віддала 54 роки свого життя. У творчому доробку "звукооператора від Бога", як оцінила професійний талант колишньої лисянки відомий кінознавець Раїса Прокопенко, більше 30 самостійно озвучених фільмів та ще понад 100 – продубльованих. Вона була одинокою, але не самотньою – родину їй заміняла в різні роки плеяда режисерів і акторів світової величини: Гнат Юра, Наталія Ужвій, Іван Миколайчук, Костянтин Степанков, Броніслав Брондуков, Леонід Биков... Та вона і сама була такою величиною. Лише за кадром...

Підготував: Олександр ЩЕРБАТЮК
Джерело: Прес-Центр