Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

27.03.2010 10:26

Той, хто завершив справу Галілея


Іллюстрація до новини "На відміну від атомного годинника, який дуже дорогий і потребує спеціального штату працівників, пристрій нашого земляка поєднує в собі простоту і надзвичайну точність"
На відміну від атомного годинника, який дуже дорогий і потребує спеціального штату працівників, пристрій нашого земляка поєднує в собі простоту і надзвичайну точність
Уродженець Чигиринщини Феодосій Федченко винайшов найточніший у світі маятниковий годинник.

Маятниковий годинник – цей простий і всім відомий механізм придумав у XVIІ столітті сам Галілео Галілей, а вперше втілив у життя його послідовник – голландець Христіан Гюйгенс. Триста років найкращі годинникові механіки вдосконалювали цей пристрій. А своєрідну крапку в розвитку маятникового годинника поставив наш земляк Феодосій Федченко.

...Багатоликий, різномовний, напівголодний, але ніколи не занепадає духом – саме таким постав Харків 1946 року перед учителем глибинного села Медведівка під Черкасами, фронтовиком Феодосієм Федченком. Цей приїзд у східну столицю не був випадковим. Бо під час війни Феодосій Михайлович став механіком точних танкових приладів. Хотів того чи ні, а Харкова він не міг обминути – саме тут у повоєнний період були зосереджені найкращі наукові сили в галузі танкобудування і приладобудування.

"Пошук можливостей підвищення точності ходу із маятником типу Шорта" – так називалася одна із тем робіт Науково-дослідної лабораторії часу, в яку був залучений Федченко. "Шорт" – це фірма, в якої радянська держава закупляла надточні годинники, які були не лише дуже дорогими, а й вимагали надзвичайних умов зберігання та обслуговування. Їх треба було розміщувати на масивному фундаменті, на великій глибині під землею. При найменшому струсі міських вулиць, зміні погоди та температури вони давали збій. Потрібний був свій годинник – менш вибагливий і дешевий, але точний. Винайти його і було доручено Феодосію Федченку.

Феодосій Михайлович народився в селі Боровиця Чигиринського району 16 квітня 1911 року. Після школи зі своїми односельцями подався на заробітки до Кривого Рогу. Тут побачив на воротах шахти оголошення: щойно відкритий Криворізький педінститут приймає на робітфак учнів для підготовки до вступу у виш. Не довго роздумуючи, пішов за вказаною адресою. Після закінчення робітфаку був зарахований до інституту з казенним утриманням і гуртожитком. "Казенні" студенти на своє утримання тоді мусили заробляти самі. У майстернях інституту вони виробляли запасні частини для шахт, залізниці. Отож після закінчення вишу Федченко окрім педагогічних знань добре володів професією токаря, електро- і газозварника, шліфувальника, складача надточних приладів.

Розпочинаючи викладання фізики в Медведівці, Федченко відразу взявся за створення широкопрофільної майстерні. Учні ремонтували реманент для місцевого колгоспу, годинники для односельчан. Тоді ж Феодосій Михайлович сконструював свій перший годинник, який, з’єднаний із дзвінком, сповіщав усіх про початок уроку чи перерву. Тоді ж удосконалення годинників стало для нього пристрастю: із дзвоном, зозулею, показом температури, часу на всіх континентах.

Згодом, вже у Харкові, одержавши завдання взятися за годинники типу Шорта, Федченко провів сотні дослідів. В 1953 році, коли його запросили до Москви у новостворений Всесоюзний науково-дослідний інститут фізико-технічних і радіотехнічних вимірів, він привіз із собою три екземпляри перших своїх годинників АГФ-1 ("астрономічний годинник Федченка – 1").

І знову пошук, змінював тип пружин, форми маятника, приводів, реле. Під час одного з випробувань помітив, що маятник поводиться не так, як раніше. Почав спостерігати, уточнювати в чому причина. Виявилося, що в годиннику гвинти, які тримали пружини, були не до кінця закручені. Від цього випадку почалися нові досліди для створення надточного астрономічного годинника.

І годинник цей був створений. Для його роботи не потрібно спеціального приміщення. Він може працювати і на другому поверсі, і при зміні погоди. Годинник АГФ здобув світове визнання. За десятки літ роботи годинники Федченка в Пулково, на Байконурі, в десятках астрономічних лабораторій не дали жодних збоїв. І хоча сьогодні на зміну маятниковим при вимірі точного часу прийшли атомні годинники, АГФ не втратили свого значення. За годинником Федченка працюють російські та українські метрополітени, залізничний транспорт. За його годинниками продовжують стартувати ракети на Байконурі. Маятникові годинники допомагають фізикам у вивченні явищ всесвітнього тяжіння.

Помер Феодосій Федченко 2002 року в Москві.

Підготував: Ольга МАЗУРЕНКО
Джерело: Прес-Центр