Редакція громадсько-політичного видання "Прес-Центр"
18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 оф. 20
Телефони: (0472) 564-664 – творчий та рекламний відділи.
(0472) 546-806 – бухгалтерія. друкувати ...

09.05.2009 16:28

Український розвідник номер один


Іллюстрація до новини "Микола Маломуж очолює одну з найкращих спецслужб світу"
Микола Маломуж очолює одну з найкращих спецслужб світу
Фото: http://www.wikipedia.org
Хлопець зі Звенигородщини мріяв стати льотчиком, а став керівником спецслужби.

Служба зовнішньої розвідки – як і належить – одна з найтаємніших структур в Україні. Нелегко роздобути й біографію її голови – офіційний життєпис Миколи Маломужа складається всього з кількох рядків. Інтернет-джерела повідомляють лише декілька яскравих моментів з його життя, але ці моменти заслуговують на увагу...

Народився Микола Григорович 23 вересня 1955 року на Звенигородщині, у Скаливатці (тепер це село входить до Ватутінської міськради). У дитинстві Микола мріяв стати не розвідником, а льотчиком. Утім, про те, що життя склалося по-іншому, не жалкує – нині він вважає професію розвідника однією з найцікавіших і найзахопливіших.

Армійську службу проходив в "учебці" під Москвою. Тут готували спецпідрозділи для охорони ставки Верховного головнокомандування на випадок ядерної війни. Відслуживши, 1975 року повернувся у рідну Звенигородку.

– Там у ті часи в багатьох сферах життєдіяльності свої порядки повстановлювали представники криміналітету, – розповів Микола Григорович в інтерв’ю газеті "Факты и комментарии". – Тоді я зібрав групу з чесних, порядних, сміливих хлопців і сказав: ми діємо тільки законними методами, ніякого насильства. Це був так званий оперативно-комсомольський загін. І все у нас вийшло, порядок було швидко наведено. Пізніше під час навчання в Київському державному університеті я також очолював оперзагін...

Закінчивши з відзнакою університет і отримавши диплом юриста, Микола Маломуж 1983 року за розподілом потрапив у органи держбезпеки. Згадуючи ті часи, керівник розвідки незалежної України каже, що він з самого початку стояв на позиції служіння державі – досвід, нагромаджений у радянські часи, допоміг йому та його колегам створювати українські спецслужби. Будучи оперативним працівником і керівником різних підрозділів, Микола Маломуж брав участь у проведенні оперативних ігор з багатьма розвідками світу. Ці операції протягом тривалого часу велися й Службою безпеки України.

Але не тільки досвід успадкували від радянських часів українські спецслужби. Очевидно, найцінніший спадок – досвідчені, глибоко законспіровані кадри. За даними українських ЗМІ, 1991 року, коли голова українського КДБ Микола Голушко (майбутній керівник російської ФСК) виїжджав з Києва до Москви, він намагався вивезти з країни списки осіб, що працювали під прикриттям. Кажуть, що саме завдяки Миколі Маломужу ці плани зірвалися і картотека залишилася в Україні.

Наприкінці 1998 року Микола Григорович потрапив на роботу до Держкомітету у справах релігій – його було призначено заступником керівника цієї структури. За інформацією російської "Вікіпедії", "опала" Маломужа була пов’язана з тим, що він не входив до фракції "наближених до політики Кучми". Але повністю позбутися його тодішнє керівництво СБУ не могло. Існує легенда, що деякі важливі закордонні джерела були замкнуті особисто на Маломужа, і використання їх кимось іншим було проблематичним. А ці джерела нібито були необхідні для проведення однієї операції, спрямованої особисто проти Віктора Ющенка.

"У кулуарах Верховної Ради кажуть, що Маломуж тоді категорично відмовився брати будь-яку участь у таких заходах, чим унеможливив політичне протистояння у найгостріший період 2004 року. Пізніше певну інформацію нібито було доведено до лідера "Нашої України" Віктора Ющенка, і він ужив додаткових заходів безпеки" – пише львівська газета "Post-Поступ"..

– Траплялися в мене ситуації, коли було потрібно відповідати на виклик: або відстоювати чесну позицію і діяти в рамках закону, або під тиском піти на певне порушення. Я вибрав перше, – згадує Микола Маломуж 2004 рік. Така громадянська позиція призвела до погроз на його адресу, а за деякими даними – навіть до спроби замаху. Не важко уявити, що в ті часи пережили дружина Миколи Григоровича (вона – музикант, також уродженка Звенигородки) та двоє дітей... Зате авторитет Маломужа як чесного й незаангажованого фахівця залишився недоторканим.

Того ж 2004 року зі складу СБУ було виділено самостійну Службу зовнішньої розвідки. У квітні 2005 року новий Президент Віктор Ющенко призначив Миколу Маломужа керівником новоутвореної спецслужби.

Нині українська Служба зовнішньої розвідки за деякими показниками входить до десятки найкращих у світі.

– В останні роки Україна перебуває на передових позиціях у світі як у питаннях технічної розвідки, так і в питаннях спеціальних розробок у системах радіоелектроніки, управління, криптографії тощо, – стверджує Микола Григорович в інтерв’ю "Україні молодій". – І все це за рахунок власного інтелектуального потенціалу!

Підготував: Юрій КИЛИМНИК
Джерело: Прес-Центр