Громадсько-політичне видання "Прес-Центр"

Інтерактивна карта Черкаського р-ну. Потрібен Flash.
З
11.03.2019 10:59

У Легедзиному на Тальнівщині демонстрували оригінал печатки Симона Петлюри і відтворили бій 100-річної давнини (ФОТО)


Десятки реконструкторів, що з’їхалися 10 березня до Легедзиного Тальнівського району Черкащини, відтворили події, які відбувалися тут на початку березня 1919 року – бій між воїнами Армії УНР з полку імені Кармелюка та більшовицько-московськими окупантами.

З нагоди 100-річчя бою та з метою нагадування громадськості про ті часи і вшанування пам’яті загиблих Героїв, дирекція Державного історико-культурного заповідника "Трипільська культура" провела фестиваль військово-історичної реконструкції "Легедзине – буремний 1919-тий".

У рамках фестивалю було відтворено бій між кармелюківцями та більшовиками – у ньому взяло участь близько 80 реконструкторів, "озброєних" не тільки гвинтівками, шаблями і револьверами, а й кулеметами та гарматою…

Окрім того, у музеї заповідника "Трипільська культура" гості фестивалю могли переглянути виставку, присвячену 100-річчю Української революції та Визвольної боротьби. Зокрема, серед експонатів виставки цього дня були привезені з Києва безцінні оригінали печаток часів УНР: Печатка Головного отамана військ УНР Симона Петлюри та Печатка полку Яна Кармелюка (саме цей полк вів бої під Легедзиним та в селі 7-8 березня 1919 р., відбиваючи наступ більшовиків на Умань).

Історична довідка

На початку березня 1919 року червоні розпочали піший наступ на Умань з Тального. Це містечко вони захопили напередодні. Протистояти ворожому наступу послали кармелюківців, основні частини яких у складі чотирьох сотень бійців та гарматного підрозділу 4-го березня зосередилися в Леґедзиному. Кінна розвідка полку імені Кармелюка чатувала на ворога біля Тальянок, а в Доброводах стояв полковий обоз та резерв.Учасник бою згадував: "7 березня наші роз’їзди здибали велику кольону ворожої кінноти і піхоти, яка йшла по шляху з м. Тальне на Умань. Кіннота зав’язала бій і заставила ворога розвернутись в бойовий лад… Большовики зайнявши, с. Тальянки, почали накопляться на висоту між сс. Тальянки – Легедзине, де і були зоставлені нашою піхотою".

Тобто, червоноармійці наступ вели "ланцюгами", саме по території відомого тепер трипільського поселення-гіганта.

"Зав’язалась стрілянина і продовжувалась до темряви. На ніч на позиції було зоставлено дві сотні, дві – в резерві на кінці села, а кіннота відійшла до гармат. Користуючись темрявою, большовики під проводом місцевого провідника незамітно пройшли до самого села, очутившись в тилу нашої 2-ї сотні. Зав’язався упертий нічний бій – 2-га сотня була оточена і частина перебита і переранена вмісті з лицарськи бившімся к-ром сотні хорунжим Янсоном, який був звірськи замордований на другий день…"

Коментарі
Коментарі можут залишити лише зареєстровані користувачі.
Cкористайтесь формою авторизації, якщо у вас не відкрито аккаунт зареєструйтесь.
Варто почитати

MARKETGID NEWS


Украинская Баннерная Сеть

 

 

JOIN.UA

Погода, Новости, загрузка...

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

MARKETGID NEWS

Останні новини

Повна стрічка новин

Керівник проекту:Віталій Латишев;

Дизайн та флеш: Дмитро Гончаренко

bigmir)net TOP 100