Громадсько-політичне видання "Прес-Центр"

Інтерактивна карта Черкаського р-ну. Потрібен Flash.
З
23.10.2011 16:19

Сліпий поет з Вільшани


Іллюстрація до новини ""
Микола Красюк відомий як автор віршів, видрукованих самвидавом шрифтом Брайля, та як автор есперанто-українського словника.

Микола Красюк (1943–2004) – людина тяжкої долі і сильного духу. Ще у вісім місяців він повністю втратив зір. Але стільки всього встиг зробити! Більшу частину свого життя він прожив у Львові, але народився в селищі Вільшана на Городищині, а корені його роду по батьківській лінії – із сусідньої Пединівки Звенигородського району.

"Перемог без боротьби, повір, нема"

До війни мама Миколи Ігоровича Віра Красюк працювала у Шепетівському міськкомі комсомолу. Рятуючись від фашистів, вона намагалася евакуюватися, але добралася лише до Вільшани. Восени 1941 року, вийшовши з оточення, до Вільшани прибув і батько – лейтенант Червоної армії Ігор Красюк. Тут 8 липня 1943 року в них і народився син Микола.

У вісім місяців Миколка захворів на менінгіт і повністю втратив зір. Весною 1944 року Віра Охрімівна переїздить із сином до села Пліщин Шепетівського району Хмельницької області, де мешкали її батьки Охрім і Мотрона Сердюки. Туди ж, після лікування у госпіталі і демобілізації, повернувся у 1946 році й Ігор Степанович.

Після закінчення Львівського інтернату для незрячих дітей Микола вступив до Львівського університету ім. Івана Франка на філологічний факультет, який успішно закінчив у 1967 році. Відтак влаштувався вчителем до одної зі шкіл Львова.

Аж до 1970-х років, поки живі були дідусь і бабуся, Микола Ігорович на кожні літні канікули приїжджав у Пединівку. Пізніше, у збірці "Дума про світло", він напише вірш "У тій Пединівці…", де добрим словом згадає своїх рідних і саме село.

"Приходять вірші в світ, як діти…"

Віршувати майбутній поет почав ще в дитинстві. Перший його вірш "Республіка радянська, Україно" був надрукований у шепетівській районній газеті "Шляхом Жовтня". Відтоді він друкувався в обласній і республіканській пресі.

У 1963 році вийшла перша книжка поезій Миколи Красюка "Людяність". Пізніше з’явилося ще декілька, серед яких – і антиклерикальні... А збірка "Балада про дорогу" (1988) побачила світ у перекладі на литовську мову (рельєфно-крапковим шрифтом Брайля для незрячих). У 1997 році Республіканський будинок звукозапису та друку УТОС випустив шрифтом Брайля збірку Миколи Красюка "Крик". Регулярно друкувалися вірші поета і у альманаху-щорічнику "Поклик", який видавався при Львівській бібліотеці УТОС ім. Т.Г. Шевченка в одному примірнику (самодрук) шрифтом Брайля. Микола Ігорович відомий не лише як автор власних книжок, він був засновником і редактором поетичного альманаху "Нащадки кобзарів", що виходить у Києві і друкується шрифтом Брайля.

А ще Миколу Красюка добре знають люди, які спілкуються міжнародною штучною мовою есперанто. З багатьма із них, і не лише в межах колишнього СРСР, він регулярно листувався. Брав участь у конгресах та інших заходах есперантистів. Переклав і переписав шрифтом Брайля есперанто-український словник! Спробував себе Микола Красюк і в ролі перекладача. Підбірка його перекладів поетів Північного Зауралля (з ненецької, хантийської і мансійської мов) "Барви полярного сяйва" була опублікована у журналі "Жовтень" ще у 1973 році.

"Для народу мого хочу жить і горіти!"

У 1999 році поета чекала біда: інсульт з усіма його наслідками. Права частина його тіла залишалася фактично бездіяльною. Але за допомогою дружини Станіслави Матвіївни Микола Красюк долає всі перешкоди і продовжує творити. За сприяння свого незрячого товариша по школі і університету Юрія Симончука, голови Волинського товариства сліпих, виходить десята книжка-збірка віршів для дітей "Киця Мурка" (2002).

7 червня 2004 року Микола Красюк перейшов межу земного буття. Але лише земного, бо свою душу, як відомо, поети залишають у власних віршах...

А у 2005 році вийшла збірка поезій "Гетсиманський сад", в якій переплелися філософське узагальнення і прості істини людського буття. В цій збірці автор пориває зі своїм атеїстичним минулим і повертається до Бога. Над нею поет працював до останніх днів. Про це свідчить і написана власноруч передмова до… посмертного видання.

Миколу Красюка називають поетом корчагінського гарту. Як і письменник Микола Островський, він жив і творив всупереч тяжким життєвим обставинам. По собі Микола Красюк залишив 14 поетичних збірок, вірші у збірниках і на платівках, переклади, альманах "Нащадки кобзарів", есперанто-український словник. Частина його віршів покладена на музику і стала піснями.

Пам'ять про Миколу Красюка увічнена у Львові і на Хмельниччині. Так, вулиця і провулок на околиці Шепетівки названі на честь Миколи Красюка. Було б добре, якби і на Черкащині була гідно пошанована пам'ять про нашого талановитого і мужнього земляка.

Підготував: Микола ЩЕРБИНА
Джерело: Прес-Центр

Версія для друку


Коментарі
Коментарі можут залишити лише зареєстровані користувачі.
Cкористайтесь формою авторизації, якщо у вас не відкрито аккаунт зареєструйтесь.
Варто почитати

MARKETGID NEWS


Украинская Баннерная Сеть

 

 

JOIN.UA

Погода, Новости, загрузка...

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

MARKETGID NEWS

Останні новини

Повна стрічка новин

Керівник проекту:Віталій Латишев;

Дизайн та флеш: Дмитро Гончаренко

bigmir)net TOP 100