Громадсько-політичне видання "Прес-Центр"

Інтерактивна карта Черкаського р-ну. Потрібен Flash.
З
23.11.2009 09:05

Застигла симфонія Черкас


Іллюстрація до новини "Будинок грабаря-підрядника Щербини – нині Палац одруження"
Будинок грабаря-підрядника Щербини – нині Палац одруження
Фото: Максим СТЕПАНОВ
Дореволюційні багатії зводили величні особняки, які досі прикрашають Черкаси і мають солідний вигляд навіть поряд із віллами багатіїв сучасних. Кілька таких архітектурних шедеврів сьогодні слугують житлом для городян, з яких далеко не кожен знає історію свого помешкання…

Будинки купців Цибульських

Як розповідає черкаський історик-краєзнавець Василь Страшевич, із розвитком економіки у Черкасах із середини XIX ст. з’являються багаті будинки поміщиків, купців, грабарів. Найстаріші зі збережених до сьогодні – дачі графа Воронцова та купців першої гільдії братів Цибульських, що у Соснівці. Нині у цих дерев’яних будинках розміщуються магазини та міські управління.

У 1852 році брати Цибульські збудували за свій кошт ще один будинок – у центрі міста, на розі теперішніх вулиць Байди Вишневецького та Хрещатик. Напівдерев’яний будинок був одним із перших висотних у Черкасах. У ньому, як вважають історики, під час арешту перебував під наглядом поліції Тарас Шевченко, і брати Цибульські робили все можливе, щоб визволити поета з-під арешту. У 1890-х будинок перебудували у триповерховий цегляний, і він чудово зберігся до наших часів. Довгий час будинок здавався в оренду під банк, магазини, перукарню. Наприкінці 1980-х років будинок братів Цибульських був відреставрований. Увесь нижній поверх зайняв перший в Україні музей "Кобзаря".

У нинішньому планетарії і Театрі ляльок жили… грабар та лісничий

Одноповерхова споруда нинішнього планетарію з красивим дерев’яним фронтоном під дахом та інкрустованими різьбленими дверима була збудована у 1870-х роках місцевим грабарем-підрядником Лисаком. Із десяток років споруда слугувала йому оселею. Потім грабар здав її в оренду австрійському підданому Швайгуту, що приїхав до Черкас на постійне місце проживання. З деякими перервами у 1890-х роках у будинку розміщувалися початкові класи гімназії, пізніше – міське Громадське зібрання. Тут були бібліотека, в залі організовувались вечори відпочинку, грав оркестр. З початку XX ст. у будинку оселялися чоловіча гімназія, майстерні Першої трудової школи, банк, міські установи. У 1960-х роках у приміщенні було обладнано перший міський планетарій, який працює і нині.

Ще один будинок, збудований у 1870-х (тепер тут Театр ляльок), належав повітовому лісничому, чиє ім’я невідоме. У дворі були приміщення для прислуги та стайні з двома виїздами і кіньми. Поряд був квітучий сад, який тягнувся аж до Олександрійського проспекту (нині – бульвар Шевченка). Сьогодні важко уявити всю цю красу у центрі Черкас, адже подвір’я будинку повністю переобладнали… Зовні будівля здається одноповерховою, насправді ж вона має два поверхи: перший наполовину вріс у землю. Будинок зберігся майже у первісному вигляді. Після Жовтневої революції тут довго господарювали міліціонери міського та повітового відділів. Були тут у різні часи бібліотека, міські управління. Після Великої вітчизняної війни у будинку був дитячий садок, згодом – Будинок піонерів. А з 1970-х тут оселився обласний Театр ляльок.

Загадкові особняки єврейського підприємця

Комплекс із трьох старовинних будинків, що навпроти дитячого парку на вулиці Хрещатик, досі зберігає свої таємниці. На фронтоні головного будинку видніються лише дві цифри – "18…", тож встановити точний рік спорудження неможливо. Історики вважають власником цих будинків єврейського купця першої гільдії Школьникова. Із головним будинком аркою з’єднані ще два – збудовані у 1901 та 1909 роках. Тут розміщувалися радянські установи, жили родини офіцерів. Під час окупації Черкас у роки Великої Вітчизняної війни у будинках розміщувались німецькі установи. Потім будинки заселили черкащани, які живуть тут і нині. А в правому будинку комплексу розміщене обласне управління ЖКГ.

Школьниковим на початку 1890-х зведено ще один двоповерховий будинок – на Старобазарній вулиці (нині – Замковий узвіз). Якийсь час тут жили родини єврейської громади Черкас, згодом – голова Черкаської міської думи. У 1919 році в будинку було Черкаське міське бюро Єврейської соціал-демократичної робітничої партії "Поалет-Ціон". А перед Великою Вітчизняною війною тут був штаб 99-ої стрілецької дивізії, яка дислокувалася в Черкасах. Нині це житловий будинок.

У будинках грабарів – училище для міщан і зимовий сад із фонтаном

Колишнє помешкання грабаря-підрядника Майбороди (будівля на розі бульвару Шевченка та вулиці Пастерівської) мало три великі та сім менших кімнат, а на подвір’ї стояли будинок для челяді та стайня для коней. Згодом будинок був відданий в оренду Другому чотирикласному училищу для міщан. У 1921 році бандити пограбували будинок Майбороди, а його з дружиною вбили. Згодом у цьому будинку було відділення черкаського Всеобучу, потім – дитячий садок і міська санепідемстанція, яка розміщується в ньому і досі.

У 1907-1912 роках на вулиці Садовій (нині вулиця Леніна) з’явився будинок черкаського інженера, грабаря-підрядника Щербини. У цегляному двоповерховому особняку раніше був зимовий сад з фонтаном. Будинок став одним із найприкметніших у дореволюційному містечку. У 1910-х роках його було здано в оренду повітовому земельному управлінню, у перші роки радянської влади в ньому працювали офіційні міські установи, партійні та радянські органи. Під час гітлерівської окупації Черкас у будинку Щербини були розміщені жандармерія і поліція. Після війни особняк знову займали партійні та комсомольські органи, Палац піонерів, і лише потім він став міським Палацом одруження.

Швейна фабрика "на дому" і перший кінотеатр у Черкасах

Разом із будинком підприємця Школьникова Замковий узвіз (на розі з вулицею Гагаріна) й донині прикрашає двоповерховий будинок, споруджений у 1890-х лохвицьким підприємцем Куперштейном. На першому поверсі підприємець обладнав швейну майстерню, а під час громадянської війни тут розміщувався Подільський відділок Черкаської міліції. В іншій частині будинку мешкала митницька та подільська біднота, поселена сюди радянською владою, згодом тут був гуртожиток. У роки Великої Вітчизняної війни будинок постраждав від багатьох влучань мін, а на його подвір’ї була величезна вирва від вибуху потужної авіабомби, яка призначалася фашистами для мостів через Дніпро. З весни 1944 року господарями цієї двоповерхової оселі стали моряки Дніпровської військової флотилії, а у квартирних номерах мешкали моряки-дніпровці. Нині у будинку Куперштейна проживають сім’ї черкасців.

Одним із найкрасивіших особняків, зведених у 1980-х роках на вулиці Хрещатик, був двоповерховий будинок купця Белахова (поряд з нинішнім музеєм "Кобзаря"). На першому поверсі були мануфактурні магазини, віддані в оренду іншим купцям. А на другому поверсі мешкала родина самого купця. У 1908 році купець придбав у Франції кінематографічний апарат і з допомогою своїх рідних крутив німе кіно. Після Жовтневої революції у особняку Белахова розміщувалися молодіжний клуб, різні владні організації. Перед Другою світовою на першому поверсі будинку були магазини, на другому – управління торгівлі, потім – обласне управління кінопрокату. Нині в цьому будинку розміщується обласна організація Національної спілки письменників України.

Підготував: Сергій МОГИЛКО
Джерело: Прес-Центр

Версія для друку


Коментарі
Коментарі можут залишити лише зареєстровані користувачі.
Cкористайтесь формою авторизації, якщо у вас не відкрито аккаунт зареєструйтесь.

23.11.2009 11:03 MIPA60

Спасибо автору за хороший материал. Побольше бы публикаций из истории Черкасс и области

Варто почитати

MARKETGID NEWS


Украинская Баннерная Сеть

 

 

JOIN.UA

Погода, Новости, загрузка...

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

MARKETGID NEWS

Останні новини

Повна стрічка новин

Керівник проекту:Віталій Латишев;

Дизайн та флеш: Дмитро Гончаренко

bigmir)net TOP 100