Громадсько-політичне видання "Прес-Центр"

Інтерактивна карта Черкаського р-ну. Потрібен Flash.
З
30.11.2017 15:39

В області зареєстровано більше 7,5 тисяч ВІЛ-інфікованих


Іллюстрація до новини "На Черкащині підбили підсумки упровадження проекту «RESPECT»"
На Черкащині підбили підсумки упровадження проекту «RESPECT»
Фото: http://ck-oda.gov.ua
На Черкащині підбили підсумки упровадження проекту "RESPECT".

Упродовж двох років активісти БО "Черкаська мережа" працювали над подоланням стигматизації та дискримінації ВІЛ-інфікованих у медзакладах області. Нині ж за круглим столом презентували результати, яких вдалося у співпраці з обласною владою досягти за цей час.

Дослідження дискримінації та стигматизації людей, що живуть з ВІЛ, на світовому рівні розпочали ще у 2010 році. Тоді ситуацію вивчали у 57 країнах світу. У 2013 році Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, долучилася до цього міжнародного дослідження. Першими проект "RESPECT" апробували у Києві та Львові. Згодом долучилися Черкащина, Дніпропетровщина, Львівщина, Кіровоградщина та Миколаївщина.

Для участі у проекті "RESPECT" у Черкаській області відібрали шість пілотних медичних закладів. Тут упровадили розроблену проектом гендерно-чутливу та дружню до людей з ВІЛ політику. За допомогою навчань медичного персоналу протидіяли дискримінації та стигматизації ВІЛ-інфікованих. Загалом тренінги пройшли майже 800 лікарів та медичних сестер пілотних медзакладів області.

– Насамперед мета проекту "RESPECT" полягає у формуванні толерантного ставлення суспільства, зокрема представників закладів охорони здоров’я, до ВІЛ-інікованих людей, – зауважує голова правління БО "Черкаська мережа" Олена Стрижак. – У процесі нашої співпраці ми надавали допомогу і звертали увагу на всіх ВІЛ-інфікованих. Ті результати, які ми отримали за дворічний період, представляємо на загал. Так співпало, що наш захід ми організували напередодні 1 грудня – Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІДом. Декілька років тому ми ініціювали, як самоорганізація людей, які живуть з ВІЛ, щоб цей день також називався днем порозуміння з ВІЛ-інфікованими. Адже основне, чого потребує людина з ВІЛ – нашого розуміння і порозуміння з оточуючим суспільством. Бо тільки таким чином ми зможемо локалізувати та зупинити розповсюдження ВІЛ-інфекції.

За результатами проведеного анкетування на початку та наприкінці навчань, рівень знань з питань ВІЛ/СНІД серед медичних працівників значно зріс з 54% до 91%. Водночас знизився рівень страху інфікуватися ВІЛ на робочому місці з 41% до 24%, а рівень стигми до ЛЖВ на сьогодні становить 18% проти 32%, які фіксували раніше. Окрім роботи з медпрацівниками, активісти боролися й проти самостигматизації людей, які мають статус ВІЛ-інфікованих.

– Коли нам пропонують лікувати ВІЛ-інфікованих людей лікувати в окремих медичних закладах чи інфікованих дітей навчати в окремих садочках – це вражає, – відзначає координатор тренінгової діяльності проекту "RESPECT" БО "Черкаська мережа" Тамара Борисова. – Особливо, якщо це пропонують медичні працівники, а не пересічні громадяни. Оскільки це свідчить про брак знань насамперед у фахових освічених людей. Саме тому ми обрали цільовою групою лікарів, своєрідних неформальних лідерів у нашому суспільстві. Якщо лікарі своїм прикладом будуть показувати, що всі пацієнти однакові, що заразитися на побутовому рівні від інфікованої людини неможливо, що в лікарнях їх не потрібно відокремлювати в окремі палати, то і суспільство буде змінювати своє ставлення на більш толерантне, буде розуміння, що ВІЛ – це просто вірус імунодефіциту людини.

Продовжувати таку освітню роботу планують і надалі. Оскільки вже проведені навчання показали свою результативність. Формування толерантного ставлення до людей з ВІЛ на нашому суспільстві, визнає заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Сергій Овчаренко, – на часі.

– Та проблема, про яку людина мало знає, і навколо якої протягом тривалого часу формувалося чимало міфів, – лякає, – визнає посадовець. – Наше ж завдання разом з неурядовими організаціями більше пояснювати та інформувати людей про проблему ВІЛ/СНІДу. Зокрема як попередити інфікування через обрання альтернативних шляхів поведінки та виховати толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей у суспільстві. Це і є одним з найважливіших завдань. Тільки спільними зусиллями можемо пояснити, що таке ВІЛ, як з ним боротися, які заходи профілактики треба організовувати і як соціалізувати інфікованих та зменшити рівень їхньої стигматизації серед населення.

Нині, за словами заступника очільника області, на Черкащині офіційно зареєстровано більше 7,5 тисяч ВІЛ-інфікованих осіб. Зокрема й 1331 дитина. На диспансерному обліку – понад 3 тисячі інфікованих осіб, з яких 236 дітей. 87 % інфікованих – особи репродуктивного та працездатного віку. У структурі передачі ВІЛ/СНІДу переважає статевий – 60,2%.

Втім, підкреслює Сергій Овчаренко, в області за останні два роки не інфікувалася жодна дитина, народжена ВІЛ-інфікованою матір’ю. такого результату вдалося досягти спільними зусиллями урядових та неурядових організацій. Голова правління БО "Черкаська мережа" Олена Стрижак називає такий "нульовий результат" переможним.

– Досягнення та утримання нульового показника передачі ВІЛ від матері до дитини – світова практика, – пояснює Олена Стрижак. – Такого результату намагаються досягти усі прогресивні країни. Наша область стала найпершою в Україні, яка досягла елімінації, тобто нульового показника передачі, у 2015 році. Ще 15 років тому цей показник сягав 27%. Це значний прогрес у подоланні епідемії насамперед при передачі ВІЛ від матері до дитини.

Підготував: Олена ХОЛОД
Джерело: Черкаська ОДА

Версія для друку


Коментарі
Коментарі можут залишити лише зареєстровані користувачі.
Cкористайтесь формою авторизації, якщо у вас не відкрито аккаунт зареєструйтесь.
Варто почитати

MARKETGID NEWS


Украинская Баннерная Сеть

 

 

JOIN.UA

Погода, Новости, загрузка...

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

MARKETGID NEWS

Останні новини

Повна стрічка новин

Керівник проекту:Віталій Латишев;

Дизайн та флеш: Дмитро Гончаренко

bigmir)net TOP 100